Drum Corps Champions 1951 - 1998

1951 - Hyde Park
Class A - Polish Legion, Salem
Drill Team - Immaculate Conception,Woburn - Winchester
Class C - Esso Drum & Bugle Corps

1952 - Malden - Brother Gilbert Stadium
Class A - Immaculate Conception, Woburn - Winchester
Drill Team - Immaculate Conception, Woburn - Winchester
Class B - Braintree Warriors, Braintree
Class C - St. Thomas More, Braintree

1953 - Medford - Gillis Stadium
Class A - Immaculate Conception, Woburn - Winchester
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - St. Thomas More, Braintree
Class C - St. Catherine, Somerville

1954 - Lynn -Manning Bowl
Class A - Immaculate Conception, Woburn - Winchester
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - Holy Trinity, Boston
Class C - Immaculate Conception, Salem

1955 - Quincy - Veteran’s Stadium
Class A - St. Thomas More, Braintree
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - Daurice Vigilantes, Hyde Park
Class C - St. Joseph, Amesbury

1956 - Quincy -Veteran’s Stadium
Class A - St Thomas More, Braintree
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - St. Joseph, Amesbury
Class C - Braintree Braves, Braintree

1957 - Chelsea - Memorial Stadium
Class A - Hyde Park Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - Caballeros, Cambridge

1958 - Weymouth, - Victory Field
Class A - Hyde Park Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - St. Mary’s Majestics Knight’s, Charlestown
Class C - St. Kevin’s Gems, Dorchester

1959 - Dedham - Dedham Stadium
Class A - St. Kevin’s Knights, Dorchester
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - Pontiac Chieftains, Lawrence
Class C - Braintree Braves, Braintree

1960 -Marlboro, Keliher Field
Class A-Cambridge Caballeros, Cambridge
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - St. Kevin’s Gems, Dorchester
Class C - St. Joseph, Fitchburg

1961 -Natick - Town Field
Class A -Cambridge Caballeros
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class B - St. Catherine, Norwood
Class C-Immaculate Conception Jr.,Revere

1962 -Malden - Pearl St. Stadium
Class AI-Cambridge Caballeros, Cambridge
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham
Class AII -Holy Family, Rockland
Class C - Braintree Braves, Braintree

1963 - Everett - Memorial Stadium
Class AI - Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Patricks, Stoneham
Class AII - St. Anthony, Everett/Allston
Class C - St. Mary’s Crusaders, Beverly

1964 - Revere - Paul Revere Stadium
Class AI - Crusaders, Hyde Park
Drill Team - Sacred Heart, Roslindale
Class AII - St .Mary’s Annunciators, Cambridge
Class C - St. Mary’s Crusaders, Beverly

1965 - Malden - Pearl St. Stadium
Class AI - Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Anthony, Allston
St. Patrick’s, Stoneham
Class AII - Blue Angels, Danvers

Class C - St.Mary’s Crusaders, Beverly
1966 - Malden - Pearl St. Stadium
Class AI - Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Anthony, Allston
Class AII - Sacred Heart Sabres, Middleboro
Class C - Valiants, Hyde Park

1967 - Malden - Pearl St. Stadium
Class AI - Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham
Class AII - Holy Family, Rockland
Class C - Valiants, Hyde Park

1968 - Malden - Pearl St. Stadium
Class AI - Crusaders, Hyde Park
Drill Team - St. Anthony Imperials, Everett
Class AII - Pembroke Imperials, Pembroke
Class C - Immaculate Conception, Revere

1969 Somerville - Dilboy Field
Class AI - 27th Lancers, Revere
Drill Team - St. Patrick’s Stoneham
Class AII - St. Therese Toreadors, Everett
Class C - Amvet Lancers, Randolph

1970 - Somerville - Dilboy Field
Class AI - Cardinal’s, Beverly
Drill Team - St.Patrick’s, Stoneham
Class AII - I.C. Reveries, Revere
Class C - Chuting Stars, Danvers

1971 - Somerville - Dilboy Field
Class AI - Cardinals, Beverly
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham
Class AII - Amvet Brigadiers, Randolph
Class C - Princemen, Melrose

1972 - Somerville - Dilboy Field
Class AI - Cardinals, Beverly
Band - Royal Jades, Hudson
Drill Team - St.Patrick’s, Stoneham
Class AII - Princemen, Melrose
Class C - Crusaders, Beverly

1973 - Somerville - Dilboy Field
Class AI - Cardinals, Wilmington
Band - St. Anthony’s, Revere
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham
Class AII - Holy Family Defenders, Rockland
Class C - Crusaders, Beverly

1974 - Lowell - Cawley Stadium
Class AI - Cardinals, Wilmington
Band - Royal Jades, Hudson
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham
Class AII - Socialites, Saugus

1975 Lowell, Cawley Stadium
Class AI - Cardinals, Mass
Band AI - Royal Jades, Hudson
Drill Team - St. Anthony, Everett
Band AII - Grenadiers, Medford
Class C - Kingsmen Jrs., Fitchburg

1976 Lowell, Cawley Stadium
Class AI - North Star, Beverly
Band AI - Royal Jades, Hudson
Drill Team - St. Anthony, Everett
Class CI - Amvet Brigadiers, Randolph
Class AII - Ambassadors, Malden
Class CII - 27th Lancers, Revere

1977 Lowell, Cawley Stadium
Class AI - North Star, Beverly
Class AII - Heightsmen, Arlington
Class C - Amvet Lancers, Randolph
Band AI - Royal Jades, Hudson
Drill Team AI - St. Anthony, Everett
Drill Team AII - Immaculate Conception, Weymouth

1978 Lowell - Cawley Stadium
Class AI - North Star, North Shore
Band A - St. Ann’s, Neponset
Class AII - Arbella, Salem
Drill Team - St. Francis, Weymouth
Class C - Crusaders, Beverly

1979 Lowell - Cawley Stadium
Class AI - North Star, North Shore
Class AI-B - Guardsman, Middlesex County
Band AI - St. Ann’s, Neponset
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham
Class C - Kingsmen Jrs., Fitchburg

1980 - Lowell, Cawley Stadium
Class AI - North Star, North Shore
Class AII - Cavalliers, Somerville
Class C - Defending Knights, Plymouth County
Band AI - St. Ann’s, Neponset
Drill Team - St. Patrick’s, Stoneham

1981 - Lowell, Cawley Stadium
Class AI - Defenders, Plymouth County
Class AII - Valley Airs, Northbridge
Class C - Heightsmen, Arlington
Band - St.Ann’s, Neponset

1982 - Lowell - Cawley Stadium
Class AI - Alliance, Greater Boston
Class AII - Diplomats, Malden
Class C - 27th Lancers, Revere
Band - St. Ann’s, Neponset

1983 - Somerville - Dilboy Field
Open Class - Alliance, Greater Boston
Class A - Diplomats, Malden
Class B - Sancians, Weymouth
Class C - Ambassadors, Malden

1984 - Somerville, Dilboy Field
Class A - Diplomats, Malden
Band A - St. Joseph’s Conquistador's Wakefield
Band B - Grenadiers, Medford
Class B - Suburbanettes, Nashua NH
Class C - Satellites, Leicester

1985 - Somerville - Dilboy Field
Class A - Citations, Burlington
Band A - St. Ann’s, Neponset
Class B - Granite State Garrison, Keene, NH
Class C - Citations, Burlington
Class CI - Royal Cadet’s, Gardner

1986 - Somerville - Dilboy Field
Class A - Sancians, Weymouth
Band A - St.Ann’s, Neponset
Class B - Explorers, Melrose
Class C - Citations Jrs., Burlington
Seniors - Warriors, Lewiston ME

1987 - Somerville - Dilboy Field
Class A - Sancians, Weymouth
Class B - S.T.A.R., Revere
Class C - Citations Jrs. , Burlington
Senior - Matadors, Providence RI

1988 - Leominster - Doyle Field
Class A - Spartans, Nashua NH
Class B - S.T.A.R., Revere
Class C - Citations Jrs., Burlington

1989 - Leominster - Doyle Field
Class A - Spartans, Nashua NH
Class B - Satellites, Leicester
Class C - Buccaneers, Merrimack Valley

1990 Leominster - Doyle Field
Class A - Spartans, Nashua NH
Class B - Joanettes, Leominster
Class C - Phoenix, Burlington

1992 - Leominster - Doyle Field
Class A - Spartans, Nashua NH
Class B - Buccaneers, Merrimack Valley
Class C - Phoenix, Burlington

1994 - Doyle Field - Leominster
Class A - East Coast Jazz, Malden
Class B - Royal Cadets, Gardner
Class C - Kingsmen, Fitchburg

1995 - Woburn, HS – Woburn
Class A - Royal Cadets, Gardner
Class B - Citations, Burlington
Class C -Dream Warriors, New Bedford

1996 - Belmont HS - Belmont
Class A - East Coast Jazz, Malden
Class B - Kingsmen, Fitchburg
Class C - Dream Warriors, New Bedford

1997 - Doyle Field - Leominster
Class A - Phoenix, Waltham
Class B - J’s Leominster
Class C - Targets, Springfield

1998 - Leominster - Doyle Field
Class A - Citations, Burlington
Class B - Kingsmen, Fitchburg
Class C - Citations Jrs., Burlington